Kiedy potrzebne jest elastyczne i delikatne mocowanie, często sięgamy po przylepiec włókninowy, a tkaninowy, ze względu na swoją wytrzymałość i rozciągliwość sprawdza się na większych obszarach i przy dużych opatrunkach. Czym jeszcze różnią się od siebie te materiały opatrunkowe? Dowiedz się więcej o budowie i zastosowaniach najpopularniejszych rodzajów przylepców.
Przylepiec tkaninowy a włókninowy – budowa i zastosowania
Oba przylepce są powszechnie stosowane w dziedzinie medycyny do mocowania materiałów opatrunkowych, np. gazików, a także sond, drenów czy cewników. Sprawdzają się też do znakowania różnych urządzeń czy probówek. Warto poznać właściwości każdego z nich, aby móc dokonać bardziej świadomego wyboru materiału, spełniającego nasze konkretne potrzeby.
Przylepiec włókninowy: delikatność i elastyczność
Przylepiec włókninowy to rodzaj opatrunku wykonanego z miękkiego włókna sztucznego lub mieszanki włókien syntetycznych. Jest to materiał znany ze swojej delikatności i elastyczności. Również zastosowany w nich klej jest przyjazny dla skóry. Włóknina charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza, co pozwala skórze oddychać i utrzymuje odpowiednią wilgotność na powierzchni rany. To z kolei wspomaga proces gojenia się i minimalizuje ryzyko infekcji. Przylepce włókninowe są powszechnie stosowane do skóry wrażliwej, w lekkich i niewielkich opatrunkach. Często mocuje się też nimi kaniule. Ze względu na ząbkowane brzegi można urywać je bez użycia nożyczek. Są dostępne w różnych szerokościach i długościach, co umożliwia dopasowanie ich do konkretnych wymiarów rany.
Przylepiec tkaninowy: wytrzymały i wszechstronny
Przylepiec tkaninowy wykonany jest z rozciągliwego i odpornego na uszkodzenia materiału, który zapewnia komfort pacjentowi. Jest to zazwyczaj mieszanka bawełny i elastanu, choć dostępne są również wyroby z jedwabiem. Przylepce tkaninowe nadają się do stosowania na trudno dostępne okolice ciała i miejsca, które wymagają większego zakresu ruchu. Ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość doskonale dopasowują się do konturów ciała i pozostają odporne na zerwanie. Są szeroko stosowane do mocowania opatrunków o większych rozmiarach, jak również w innych procedurach medycznych, takich jak założenie drenów czy stabilizacja bandażowa.
Podsumowanie
Gdy wymagana jest siła mocowania, często wybierany jest przylepiec tkaninowy, a włókninowy znajduje zastosowanie głównie w sytuacjach, gdzie ważny jest komfort pacjenta i delikatność. Ostateczne zastosowanie zależy jednak od specyfiki sytuacji i potrzeb pacjenta. Dobrze wyposażona hurtownia medyczna posiada w ofercie oba rodzaje plastrów w różnych rozmiarach i długościach, a także z dodatkowymi funkcjami: nieprzemakalne, wzbogacone cynkiem, który zmniejsza ryzyko podrażnień, czy też plastry hipoalergiczne. W naszej ofercie znajdziesz plastry i przylepce do podtrzymywania opatrunków i mocowania instrumentów pomiarowych, które nie tracą swoich właściwości przez długi czas i będą przylegać do skóry bez ryzyka odklejenia. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od typu wyrobu medycznego, który wybierzesz, są to produkty jednorazowego użytku.