ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Kompresy jałowe dla noworodka to jeden z niezbędnych elementów, w jakie należy wyposażyć wyprawkę dla malucha. Dzięki nim można w bezpieczny sposób przeprowadzić całą pielęgnację: od przemywania małych ranek, po ciała. Rodzice powinni pamiętać, by zawsze wybierać jałowe produkty, a zrezygnować z niejałowych. Dlaczego jest to takie ważne?

Jałowe i niejałowe opatrunki – różnice

Czym się różnią kompresy jałowe od niejałowych? Kompresy to przycięte kawałki gazy opatrunkowej wykonanej z bielonych włókien bawełny. Są one bielone przy użyciu nadtlenków, ale bez chloru. Materiał ten wyróżnia się dużym stopniem wchłanialności różnych płynów. Obecnie dostępne są gazy jałowe i niejałowe.

Pierwszy rodzaj wykorzystywany jest do opatrywania ran, oparzeń, czy małych zadrapań. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie może wystąpić niebezpieczeństwo zakażenia drobnoustrojami, dlatego potrzebne są produkty sterylne. Jałowe opatrunki są sterylizowane najczęściej parą w nadciśnieniu, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych środków chemicznych.

Z kolei gaza niejałowa to materiał, który nie ma żadnych właściwości odkażających, dlatego najlepiej wykorzystywać ją w celach gospodarczych.

Co wybrać? Kompresy jałowe czy niejałowe dla noworodka?

Pielęgnacja noworodka wymaga różnorodnych produktów. Delikatna skóra malucha wymaga szczególnej troski. Dlatego o wiele lepszym wyborem są gaziki jałowe. Ich niejałowe odpowiedniki nie są wolne od drobnoustrojów. Oznacza to, że mogą zaszkodzić, nawet gdy na skórze dziecka pojawi się mała ranka.

Warto przy tym pamiętać, by wybierać gaziki, a nie waciki. Gaziki jałowe nie zostawiają na skórze żadnych włókien, co w przypadku wrażliwej skóry, ranek lub zadrapań jest przydatne.

Jakie kompresy jałowe dla noworodka wybrać?

Kupując produkty do pielęgnacji niemowląt, należy wybierać wyroby atestowane. Niezależnie od tego, czy są to gaziki jałowe, czy kosmetyki, powinny mieć certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo. Warto także zapoznać się z rekomendowanymi produktami. Warto także zasięgnąć opinii innych rodziców lub sprawdzić, co poleca Instytut Matki i Dziecka i Centrum Zdrowia Dziecka.

Aby zapewnić dziecku jak najlepszą pielęgnację, opiekunowie powinni unikać zakupu produktów z niepewnych źródeł, w których ceny są podejrzanie niskie. Dotyczy to także gazików jałowych. Wiarygodnym źródłem zawsze są apteki i hurtownia medyczna INTRA-MED.

Gaziki jałowe sprzedawane są w kilku rozmiarach: 5×5 cm, 7×7 cm oraz 10×10 cm. Różnią się między sobą grubością (najczęściej dostępne są 8-, 12-, 16-, 32-warstwowe) oraz tzw. nitkowatością (13-, 17- i 20-nitkowe). Im grubsze gaziki, tym lepsza wchłanialność. Na początku warto kupić kilka sztuk z każdego rodzaju, by w trakcie codziennej pielęgnacji ocenić, który z nich najlepiej się sprawdza.

Kompresy jałowe – do czego służą?

Do czego stosuje się kompresy jałowe? Są idealne do przemywania ropiejących i łzawiących oczu. Sprawdzają się także przy pielęgnacji ranki w pępku, powstałej w wyniku odcięcia pępowiny. Z pomocą kompresów jałowych można myć twarz dziecka, a także przecierać podrażnioną skórę (np. od pieluszki).

Kompresy jałowe czy niejałowe – podsumowanie

Noworodki wymagają specjalnej troski podczas pielęgnacji. Ich wrażliwa skóra jest podatna na różnego rodzaju podrażnienia, dlatego często pojawiają się malutkie ranki (czasami tak małe, że nawet ich nie widać). Dlatego lepszym rozwiązaniem jest stosowanie jałowych kompresów. Dzięki temu, że są w pełni sterylne, można śmiało przemywać całą skórę dziecka. To najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka zakażeń.