Opatrunek poliuretanowy to jedno z wielu narzędzi stosowane do zabezpieczenia ran. Jest to elastyczny materiał medyczny o wielu zastosowaniach. Dzięki swoim właściwościom i wyjątkowej strukturze opatrunek poliuretanowy może być stosowany w różnych przypadkach. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których stosowanie tego typu opatrunku jest szczególnie korzystne.
Czym jest opatrunek poliuretanowy?
Opatrunek poliuretanowy to rodzaj opatrunku medycznego wykonanego z materiału zwanego poliuretanem. Poliuretan jest to rodzaj polimeru, czyli związek chemiczny składający się z powtarzających się jednostek strukturalnych. W przypadku opatrunków poliuretan jest przetwarzany w taki sposób, aby uzyskać materiał elastyczny, przepuszczający powietrze i parę wodną, a jednocześnie odporny na wodę i zanieczyszczenia. Opatrunki poliuretanowe są szeroko stosowane w opiece nad ranami i skórą, ponieważ mają wiele korzystnych właściwości.
Właściwości opatrunków z folii poliuretanowej
Opatrunki z folii półprzepuszczalnej pozwalają zabezpieczyć rany przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym zanieczyszczeń, wody i bakterii. Jednocześnie są paroprzepuszczalne, dzięki czemu umożliwiają wymianę gazową. Są przezroczyste, co sprawia, że pozwalają na wnikliwą obserwację rany.
Wśród najważniejszych zadań produktów tego typu należy wymienić:
- zapewnienie sterylności i zabezpieczenie ran,
- paroprzepuszczalność,
- zapewnienie wymiany gazowej, dzięki czemu skóra nie ulega maceracji, nie odparza się,
- zapewnienie bariery przed mikroorganizmami, wodą i zanieczyszczeniami zewnętrznymi,
- zapewnienia wilgotnego środowiska ułatwiającego gojenie się ran.
Zastosowanie opatrunków poliuretanowych
Tego typu produkty przeznaczone są do stosowania w praktyce medycznej, placówkach opieki długoterminowej i w warunkach domowych. W praktyce medycznej opatrunek foliowy może być stosowany u pacjentów z trudno gojącymi się ranami, takimi jak odleżyny, owrzodzenia nóg i martwica. Rany zwykle są zabezpieczane we wczesnej fazie.
Opatrunki są również wykorzystywane w przypadku ran o różnym stopniu nasilenia, począwszy od powierzchownych skaleczeń po głębsze rany. Dzięki swojej elastyczności i zdolności do dopasowania do kształtu rany, opatrunek ten może zapewnić ochronę i wsparcie procesu gojenia.
Co więcej, stosuje się go przy ranach pooperacyjnych, które wymagają szczególnej opieki i ochrony. Specjalny materiał może pomóc w zabezpieczeniu rany przed zanieczyszczeniem i potencjalnymi infekcjami, jednocześnie utrzymując odpowiednie warunki do gojenia. Stosuje się go również jako plastry na odleżyny.
Ponieważ opatrunek poliuretanowy jest elastyczny i dopasowuje się do ruchów ciała, jest szczególnie przydatny w obszarach poddawanych częstym ruchom, takim jak stawy. Sprawdza się na obszarach takich jak stawy kolanowe czy łokciowe.
W przypadku ran wydzielających duże ilości płynu opatrunek poliuretanowy może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności wokół rany, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu namaczaniu opatrunku. Nadaje się również po usunięciu szwów po zabiegu chirurgicznym.
Warto przy tym pamiętać, że tego typu opatrunków nie należy ich stosować na rany zainfekowane z dużym wysiękiem.
Zastosowanie opatrunku poliuretanowego – podsumowanie
Gąbki poliuretanowe i opatrunki są bardzo przydatne do sterylnego zabezpieczenia ran o różnym stopniu nasilenia. Przezroczysty i elastyczny materiał jest świetny w przypadku odleżyn i ran pooperacyjnych. Sprawdza się również przy oparzeniach. Kluczową rolę odgrywa przy tym zakup sprawdzonego produktu. Profesjonalna hurtownia medyczna musi bowiem zapewnić dostęp do sterylnych wyrobów zapewniających pacjentom maksymalny komfort i najwyższy stopień bezpieczeństwa.