ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

W każdym domu jest apteczka – mniej lub bardziej wyposażona. Warto zastanowić się jak przechowywać opatrunki, by w razie potrzeby ich zastosowania mieć pewność, że będą skuteczne i bezpieczne. Gdy w grę wchodzą leki i materiały opatrunkowe, warto upewnić, że miejsce, w którym będą przechowywane, spełni wymagania producenta. Bagatelizowanie tej kwestii może doprowadzić do utraty jakości i przeznaczenia tych produktów, a ich użycie negatywnie odbije się na zdrowiu. Jak przechowywać opatrunki? O co zadbać mając materiały opatrunkowe w apteczce? Odpowiadamy!

Jak przechowywać opatrunki?

Świadomość tego, że materiały opatrunkowe przeznaczone do apteczki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, jest kluczowa. To pierwszy krok, który zapewnia ich użycie bez negatywnych konsekwencji, a co za tym idzie skuteczność i bezpieczeństwo. Jak przechowywać opatrunki? Miejsce składowania powinno być:

  • suche – jeśli materiały opatrunkowe będą narażone na wilgoć, istnieje duże ryzyko, że pojawią się w nich grzyby i pleśń,
  • czyste – rezygnacja z przechowywania opatrunków w miejscach, które są narażone na kurz, brud i inne zanieczyszczenia to konieczność. Nawet wkładając materiały opatrunkowe do apteczki, trzeba zadbać, by znajdowała się ona w czystym miejscu,
  • niedostępne dla dzieci – mimo że materiały opatrunkowe są neutralne, to lepiej zadbać o to, by znajdowały się w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu,
  • uniemożliwiające uszkodzenia – jeśli istnieje ryzyko, że w miejscu przechowywania opatrunków dojdzie do jakiegoś uszkodzenia opakowania, to automatycznie taki materiał opatrunkowy nie nadaje się do użycia.

Powyżej znajdują się ogólne warunki tego, jak przechowywać opatrunki bez wyszczególnienia ich rodzajów – a tych jest bardzo dużo. Dlatego najbezpieczniej w każdym wypadku będzie zapoznać się z instrukcjami producenta dotyczącymi magazynowania, by mieć pewność, że nie dojdzie do zastosowania wadliwego materiału opatrunkowego.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem materiałów opatrunkowych?

Duża część społeczeństwa dba o to, by mieć w swojej apteczce materiały opatrunkowe. Dzięki temu można się przygotować na każdą okoliczność. Nagłe skaleczenie, upadek czy rozcięcie nie muszą się wiązać z wizytą w szpitalu, ale zawsze trzeba zadbać o dezynfekcję i opatrzenie rany. Na co zwrócić uwagę przed zastosowaniem opatrunku? Warto upewnić się, że:

  • opatrunki były przechowywane w warunkach zgodnych z zaleceniami opakowania,
  • materiały opatrunkowe są w nieuszkodzonych opakowaniach,
  • mają aktualny termin ważności,
  • rodzaj opatrunku jest adekwatny do rany.

W przypadku wątpliwości czy materiały opatrunkowe znajdujące się w apteczce były odpowiednio przechowywane, bezpieczniej będzie kupić nowe.

Materiały opatrunkowe w apteczce – dlaczego trzeba dbać o odpowiednie warunki przechowywania?

Kwestia jak przechowywać opatrunki jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta i osoby zranionej. Zazwyczaj są one nakładane bezpośrednio na otwartą ranę, więc w przypadku zastosowania niesterylnego materiału opatrunkowego może dojść do zakażenia rany. W takim wypadku może dość do pogorszenia stanu zdrowia oraz wydłużenia czasu leczenia. Oprócz tego źle składowane materiały opatrunkowe w apteczce mogą utracić swoje właściwości i zwyczajnie będą nieskuteczne.

Działając jako hurtownia medyczna, produkty z naszej oferty znajdują się w gabinetach, szpitalach i klinikach na terenie całej Polski. W sklepie Intra–Med.pl można także zakupić online najlepsze jakościowo materiały opatrunkowe do domowej apteczki. Warto przygotować się na każdą okoliczność i w ten sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojej rodziny.