ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Kompresy jałowe czy niejałowe – które z nich nadają się do zaopatrywania rany? W aptekach i sklepach medycznych można znaleźć różne rodzaje gazików i kompresów, w tym wyżej opisane. Jednak żeby zrozumieć, które z nich mogą mieć kontakt z raną, warto poznać ich właściwości. Omówimy je w tym artykule.

Kompresy jałowe czy niejałowe?

Czym się różnią kompresy jałowe od niejałowych? Na pierwszy rzut oka gaziki i kompresy jałowe i niejałowe wydają się podobne. Oba rodzaje opatrunków wykorzystywane są w celu ochrony rany i przyspieszenia procesu gojenia. Jednak główną różnicą między nimi jest ich sterylność!

Gaziki jałowe

Kompresy jałowe są w pełni sterylne. Oznacza to, że są wolne od wszelkich drobnoustrojów, co skutecznie zapobiega zakażeniu mikrobiologicznemu. Są wykorzystywane przede wszystkim w przypadkach, gdzie zachowanie sterylności jest podstawą dobrych praktyk i bezpieczeństwa. Mogą być stosowane do: ran pooperacyjnych, głębokich uszkodzeń skóry, czy inne poważnych urazów. Kompresy jałowe są pakowane pojedynczo, co jest nie tylko wygodne w użyciu, ale też pozwala utrzymać sterylność.

Gaziki  niejałowe

Kompresy, czy też tzw. gaziki niejałowe, w przeciwieństwie do jałowych, nie są sterylne. Oznacza to, że istnieje większe ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego, gdy są stosowane do opatrywania ran. Dlatego wybór między nimi zależy od rodzaju rany oraz potrzeby zachowania sterylności. Kompresy niejałowe zazwyczaj są tańsze i znalezienie ich na rynku jest o wiele łatwiejsze. Sprawdzą się świetnie do przemywania skóry, lub innych zastosowań.

Z czego wykonane są gaziki jałowe i niejałowe?

Gaziki jałowe, ale też te niejałowe zazwyczaj wykonane są z naturalnych lub syntetycznych materiałów medycznych, które spełniają określone standardy higieniczne i sanitarno-epidemiologiczne. Do często stosowanych materiałów, z których mogą być wykonane gaziki jałowe, zalicza się np. bawełnę, gazę medyczną (cienka, lekka tkanina z włókien bawełnianych), a także – nieco rzadziej – materiały syntetyczne (włókna poliestrowe, włókna celulozowe).

Gaziki jałowe są często pakowane w warstwy ochronne, takie jak folia lub papier, aby utrzymać ich sterylność i chronić przed zanieczyszczeniem. Warstwa ochronna jest usuwana przed użyciem gazika. Z kolei gaziki niejałowe mogą być pakowane zbiorczo, po kilka sztuk.

Niejałowe gaziki do przemywania ran? To możliwe, ale zależy od wielu czynników…

Przyjrzyjmy się bliżej gazikom niejałowym. Czy na pewno nie nadają się do opatrywania ran? Odpowiedź na to pytanie zależy od charakterystyki rany i jej otoczenia. Gaziki niejałowe są mniej sterylne niż gaziki jałowe. Dlatego nie powinny być używane do opatrywania ran, które wymagają zachowania sterylności, takie jak rany pooperacyjne, głębokie skaleczenia czy uszkodzenia skóry podczas urazów. Ryzyko infekcji w takich przypadkach jest znacznie większe, co może prowadzić do opóźnienia procesu gojenia lub poważniejszych komplikacji.

Mogą jednak znaleźć swoje zastosowanie w opatrywaniu niewielkich ran, otarć, zadrapań czy drobnych obrażeń skóry. Są również często wybierane do higieny jamy ustnej, przemywania oczu, lub w zabiegach kosmetycznych.

Co wybrać? kompresy jałowe czy niejałowe? Jak widać, różnica między kompresami jałowymi i niejałowymi polega wyłącznie na ich sterylności. Kompresy jałowe są sterylne i używane w przypadkach, gdzie konieczne jest zapobieganie zakażeniom, natomiast kompresy niejałowe stosuje się je w sytuacjach, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze.

Nasza hurtownia medyczna oferuje duży wybór gazików, kompresów, bandaży i innych, branżowych akcesoriów w przystępnych cenach. Sprawdź!