INTRA-MED

Co zrobić z przeterminowanym sprzętem jednorazowego użytku oraz wyrobami z gazy?

Jeśli zastanawiasz się co zrobić z przeterminowanymi lekami oraz sprzętem jednorazowego użytku, jak np. strzykawki i igły, dzisiaj odpowiemy na to pytanie. Ze względu na swoją specyficzną funkcję, nie należy ich umieszczać w tradycyjnym koszu na odpady. W takim razie gdzie wyrzucać leki i jak to robić, aby było bezpiecznie?

Jakie przedmioty i specyfiki możemy zaliczyć do trudnych odpadów medycznych?

Do produktów, które nie powinny być wyrzucane do kosza na codzienne odpady, zaliczymy między innymi leki. Ze względu na zawartość w tabletkach substancji aktywnych, które nie powinny przedostać się do środowiska naturalnego w żadnym stopniu, należy dbać o ich odpowiednie segregowanie. Mowa tutaj o tym gdzie wyrzucamy przeterminowane leki. To samo tyczy się przeterminowanego sprzętu jednorazowego jak strzykawki, igły i przyrządy do przekuwaniaGaza jałowa także powinna znaleźć się w tej grupie. Wszystkie tego typu przedmioty medyczne należy znaleźć się w specjalnych pojemnikach dedykowanych do przeterminowanych farmaceutyków.

Gdzie można znaleźć pojemniki do wyrzucania przeterminowanych leków i wyrobów aptecznych?

Jeśli chcesz pozbyć się leków i innych wyrobów aptecznych, które nie nadają się już do spożycia, dobrze jest zanieść je do najbliższej apteki, które oferuje ich segregację. Najczęściej można znaleźć duże pojemniki z opisem „przeterminowane leki”. Należy pamiętać, aby wyrzucać do nich jedynie same blistry z tabletkami, aniżeli całe kartoniki. Opakowania po lekach powinny trafić do kosza na papier. Wszelkie igły, strzykawki oraz gazy powinny być zabezpieczone tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla osoby, która będzie się zajmowała tymi odpadami i je segregowała.

Dedykowane pojemniki do przyjmowania przeterminowanych leków można znaleźć także w przychodniach i szpitalach. Również tam należy przestrzegać powyższych zasad dotyczących bezpieczeństwa.

Działając w ten sposób, przyczyniamy się do odpowiedniej i bezpiecznej dla środowiska utylizacji ciężkich substancji chemicznych. O ile witamina C lub D nie będzie stanowiła dużego zagrożenia dla natury, tak jeśli chodzi o antybiotyki lub np. sterydy, one już znacznie bardziej wpływają na gospodarkę środowiska. Przedostając się do wód gruntowych, mogą zagrażać życiu zwierząt oraz roślin.

W jaki sposób można ograniczyć wyrzucanie przeterminowanych leków, sprzętu jednorazowego użytku oraz wyrobów z gazy?

Ciężko jest zupełnie ograniczyć przeterminowywanie się leków, bowiem zazwyczaj tabletek jest nieco więcej w opakowaniu aniżeli ilość, jaką rzeczywiście potrzebujemy. W ten sposób tworzą się niepotrzebne ciężkie odpady, które należy wrzucać do specjalnych pojemników w aptekach. Niemniej jednak w pełnym stopniu można spokojnie ograniczyć produkcję przeterminowanych leków, kupując jedynie tyle, ile naprawdę potrzebujemy, bez zbędnego robienia zapasów.

Warto prosić lekarzy o przepisywanie recept z dokładną ilością preparatów, które należy przyjąć w ramach leczenia. Hurtownia medyczna oferuje zakup online potrzebnych preparatów medycznych w razie potrzeby. Jeśli już wiesz, czy można zwrócić lek do apteki, warto zrobić przegląd w swojej domowej apteczce i pozbyć się przeterminowanych preparatów, syropów i innych wyrobów medycznych.